Jedlikesek játák be Erdélyt
Örökre szóló élményekkel gazdagodtak a győri Jedlik Ányos Középiskola diákja. A tanulók egy sikeres pályázatnak közszönhetően bejáthatták Erdélyt, átélhették az ottani magyar emberek, diákok mindennapjait.
A Határtalanul Program pályázatát az Apáczai Alapítvány hirdette meg, amelynek az volt a célja, hogy magyar diákok kapcsolatot építsenek ki romániai magyarokkal. A lehetőséget Tóth László tanár úr ragadta meg, akinek sikeres pályázatával az iskola 3 millió forinot nyert. Ennek természetesen feltételei voltak. Egyebek mellett részletes programot kellet összeállítani, megszervezni a Romániaban töltendő napokat, valamint azt, hogy a tapasztalatokat, az élményeket milyen ódon osztják meg a kiutazók az itthon maradt társaikkal - monta el Domonkos László a Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskola igazgatója. Nyolcvan jedlikes tanuló, és nyolc tanár hat napra utazhatott el Erdélybe. Én is a csoporttal tartottam, így szeméyes tapasztalataim vannak, hogy a diákjainknak mekkora élmény volt ez az egy hét. Érezhető volt, ahogy a gyerekek megélik azt , hogy Magyarországtól 900 km-re van olyan város, amelyben az emberek 80%-a magyarul beszél az utcán, és ahol sokkal joban őrzik a magyarság tudatot, mint idehaza.
Mit mondanak a fiatalok, a kint töltött napok után megkedvelték Erdélyt?
Sokan elhatározták, hogy szeretnénk még visszatérni Erdélybe, Székelyföldre. A táj szépsége, az ottani emberek vendégzeretete, a fogadtatás komoly hatással volt a fiatalokra. Szerencsére többször is eltévedtünk, így olyan falvakban is jártunk, amelyek nem éppen a turisták célpontjai, de a helyiek itt is szeretettel fogadtak bennünket.
Romáinai iskolába is ellátogatak. Holt tart az ottani magyar fiatalok oktatása?
Igen, Sepsiszentgyörgyön a Puskás Tivadar iskolában jártunk. A intézény hasonló profilú, mint a Jedlik. Szinte mindenben ugyanott tartanak, ahol mi. Náluk is megtalálható ugynaz a technológia, és az oktatás is hasonlóképpen zajlik. Gyakorltilag nincs lemaradáuk semmiben.
A diákoknak megváltozott a korábban "átatlanban" kialakult képük a romániai magyarok helyzetéről?
Nagy élmény volt, amely azt gondolom, hogy helyretette az itteni fiatalokat. Tudatosította, hogynem vészes a helyzet Erdélyben, és hogy magyar és román igenis tud együtt élni. A tapasztalatokról a tanulók beszámolókat készítenek, ki fotókkal, ki videóval, és ezeket szeptembertől be is mutatják a többi Jedlikesnek.