9021 Győr, Szent István út 7. +36 96 529480 generator@jedlik.eu
Köszönjük támogatását! Adószám: 18535143-1-08

Rólunk írták

Egyetemi kutatólaboratórium középiskolás szemmel

kisalfold

Egyetemi kutatólaboratórium középiskolás szemmel

Rimányi Zita
2010.04.09. 12:57

A Jedlikbe járó középiskolások másfél hónapon keresztül ismerkedhettek a Széchenyi egyetem kutatólaboratóriumának munkájával berendezéseivel. Például a fémfelületet akár ezerszeres nagyításban megmutató mikroszkóppal.

A gyakorlatias tapasztalatokat nyújtó program hozzájárul a műszaki érdeklődésű diákok pályaorientációjához.

A Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskolában 1997-ben létrehozott Generátor Alapítvány tevékenységének célja, hogy ösztönözze és támogassa a győri középiskolások műszaki irányú tehetséggondozását. Az alapítvány szervezésében, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal Mecenatúra Programjának támogatásával hatvan felsőbb évfolyamos, tehetséges, műszaki érdeklődésű jedlikes diák az elmúlt időszakban a Széchenyi István Egyetemen működő Járműipari Regionális Egyetemi Tudásközpontban folyó innovációs munkával, a kutatási módszerekkel, annak eszközeivel, eredményeivel ismerkedett.

A tapasztalatokról most számolnak be a projektzáró rendezvényen a diákok szószólói, az alapítvány, a Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskola és a győri egyetem vezetői, oktatói. A helyszín a Jedlik középiskola.

Dr. Kardos Károly, az egyetem rektorhelyettese lapunknak a rendezvény előtt nyilatkozott. Hangsúlyozta: fontos a műszaki életutak, a kutatómunka felé orientálni a felsőfokú pályaválasztás előtt lévő diákokat. Hozzátette: ehhez a legkorszerűbb technikát képviselő eszközöket biztosította a felsőfokú képzést folytató intézmény.

Domonkos László, a Jedlik igazgatója, az alapítvány társelnöke sikeresnek nevezte az együttműködést. Szavait igazolják a diákok beszámolói. Varga Tamás (12/E osztály) és Polgár László (12/D osztály) az új ismeretek, a műszaki pálya és életút motiváló szerepéről beszél. A legérdekesebb laborélményeiket már korábban megosztották társaikkal.

– Az ötlettől a megvalósulásig program interaktív, négy csoportban, csoportonként tizenöt diákkal végzett tevékenység volt – mondta el érdeklődésünkre Pék Dezső, a győri egyetem anyagismereti és járműgyártási tanszékének tudományos főmunkatársa. Csizmazia Ferencné dr. főiskolai docens a laboratóriumi munka során megismert eszközök, így az elektromikroszkóp, a spektrométer, a mérőgép használatát, az eljárásokat, mint az érdeklődést motiváló újdonságokat ajánlja a további tanulmányok megalapozójaként a középiskolásoknak.

Rólunk írták