A New York University tavaly nyitotta meg intézményét Abu Dhabiban és a világ legjobb középiskoláit kereste meg, hogy ajánlják nekik legjobb diákjaikat. Így lett a Révai partnerintézménye az arab luxusegyetemnek és jelölése sokat számít a felvételnél, de nem feltétele a bekerülésnek. Ezért Nagy Krisztián is ide jelentkezett, aki nem gimnáziumba, hanem a Jedlik-szakközépiskolába jár.
A Révaiból felvételt nyert barátja, Bede-Fazekas Máté beszámolói és bíztatása alapján úgy vélte, ez jelenti neki a legjobb lehetőséget ahhoz, hogy filmrendező, esetleg színész legyen. Az utóbbi években ugyanis rájött, hogy nemcsak az informatika és a közgazdaságtan érdekli.
Decemberben küldte el jelentkezését Abu Dhabiba, amihez több angolul írt esszét kellett csatolnia, például arról, milyen kutatásba fogna Abu Dhabiban, mit nyújtana leendő iskolájának. Ezek alapján pár hete meghívták az arab államba egy hétvégére.
Minden költségét fedezték és a főváros mecsetében megnézhette a világ legnagyobb kézzel készített szőnyegét is. Emellett beszélgetések, logikai feladatok során uruguayi, kínai, ausztráliai, szlovák felvételizőkkel együtt kellett tanúbizonyságát adnia kreativitásáról, közreműködő-készségéről.
Új élményeit össze kellett hasonlítania a számára az otthont jelképező fotóval, így a Börcs határában nyaranta szalmabálákból felállított bábukról is írt dolgozatában. Mivel az abu dhabi egyetem azt hirdeti magáról, hogy a jövő vezetőit képezi, Krisztián szerint az is számított a felvételin, hogy a jelöltek mennyire voltak határozottak, milyen terveik voltak. Továbbá, hogy sok mindenhez értenek, sok minden érdekli őket. Krisztián jól beszél angolul, de gazdasági versenyeken is jól szerepelt, kórustagként énekelt, szintetizátoron, gitáron játszik.
– A film- és médiaismeret mellett arabul, kínaiul tanulhatok és akár pszichológiát, politológiát is hallgathatok. A világháló pletykái alapján diáktársam lehet a Harry Potter-filmekből ismert Emma Watson és Dakota Fanning színésznő, de az biztos, hogy a legszerencsésebbek időnként Gordon Browntól is tanulhatnak. Persze nem a hírességek számítanak, hanem az, hogy ezen az egyetemen nincs pénzhiány. A legjobb tanárokat tudják megfizetni, bármit beszereznek, amire a diákoknak szüksége lehet tanulmányaikhoz. Azt láthattam is, hogy a legmodernebb eszközöket használhatjuk és egy felhőkarcolóban van a kollégium, amelynek személyzete mindenben segít – mondta el a jedlikes diák, aki a tandíjat is fedező ösztöndíjat nyert a felvétellel együtt és alig várja, hogy az abu dhabi filmfesztiválon diákmunkát vállaljon és a filmvilág élvonalának alkotóival találkozhasson.
Lehetőségek világszerte. Az arab luxusegyetemre jelenleg két volt révais jár és még kettőt felvettek, továbbá a jedlikes diákot. Így szeptembertől öt megyénkbeli, összesen mintegy tizenöt magyar lesz Abu Dhabiban a háromszáz hallgató közt.
Domonkos László, a Jedlik igazgatója reméli, hogy Krisztián példája több tanulót is arra ösztönöz, hogy külföldi lehetőségekkel éljen. Szerinte fontos, hogy mint a céhlegények vándoréveik alatt világszerte gyarapítsák tudásukat, majd itthon is kamatoztassák azt. Intézményük oktatása arra koncentrál, hogy többféle szakirányban továbbtanulhassanak a fiatalok. Úgy véli, manapság mindenkinek több dologhoz kell értenie, és bízik abban, hogy jövőre már az abu dhabi egyetem jelölő iskolája lehet a Jedlik is.