9021 Győr, Szent István út 7. +36 96 529480 generator@jedlik.eu
Köszönjük támogatását! Adószám: 18535143-1-08

Jedlik Ányos neve

"Közöttünk már csak emléke él tovább,
nem mint szellemóriásé, akit csak
bámulni tudnánk, hanem mint úttörő
munkásé, akit követhetünk."

(Eötvös Loránd)

1895. december 13-án szólította el Jedlik Ányost a halál. Rá 5 évre, 1900. december 13-án hangzott el a javaslat a városi közgyűlésen "egy-egy utcának; Czuczor Gergel és Jedlik Ányos nevéről leendő elnevezése iránt." A közgyűlés "Czuczor Gergely és Jedlik Ányos emlékének hódolva lelkesülten elfogadja" az indítványt. Nagyon gyorsan, az 1901. január 17-i közgyűlésen már meg is született a határozat: "a Felső-Duna utca Jedlik Ányos nevéről, a jelenlegi Alsó-Duna utca pedig Czuczor Gergely nevéről neveztessék el."

40 év múlva, 1941-ben vette fel iskolánk elődje Jedlik Ányosnak a nevét, s az intézmény teljes címe ez lesz: Magyar Királyi Állami "Jedlik Ányos" Gépipari Középiskola és Magyar Királyi Állami Textilipari Szakiskola.

Szokványos volna a dolgozat folytatása, ha azt írnám: azóta is büszkén viseli e jeles tudós nevét; az 1950-es évek önkénye azonban nemcsak a képzés tartalmát és szerkezetét torzította el, hanem Jedlik Ányos nevétől is megfosztotta az iskolát.

Az 1946/47-es tanév végén még szerepelt Jedlik Ányos neve az iskola címerében, de az 1947/48-as tanév végén már "Általános Gépészeti Állami Műszaki Középiskola Textilipari Tagozattal" majd szinte évente más és más volt az elnevezése. A névtelenség és a számok semlegessége alapján sorolták be a "szocialista menetelésbe".

Az 1955/56. tanév végén jelenik meg újra a név:

Most leírhatom: az iskola a névadó iránti tisztelettel viseli a bencés szerzetes, tudós, feltaláló és pedagógus nevét, "ki évek hosszú során át hazafiúi buzgalommal és sikerdús odaadással fáradozott a művelődés mezején". (Eötvös Loránd).

Nemcsak a dinamó feltalálóját látjuk benne, hanem a kereső-kutató embert is, a világ minél teljesebb megismerésére törekvő tanárt, a fiataloknak a felfedezés sikerét és örömét nyújtó pedagógust, a szerzetest, aki az "Ora et labora!" (Imádkozzál és dolgozzál!) harmóniájában élt és alkotott.

Iskolánk sokféle módon őrzi és ápolja a névadó emlékét.

A diákok nap mint nap elvonulnak a lépcsőházi Jedlik-szobor előtt (Alekszovics László győri szobrászművész portrészobra). A falakról több helyiségben és folyosón Jedlik-portré tekint ránk.

Várady Lajosnak, iskolánk nyugdíjas tanárának, festő- és szobrászművésznek az alkotásai e ceruzarajzok és olajfestmények.

Nemcsak formálisan őrizzük Jedlik Ányos emlékét, hanem igyekszünk a tanulókkal is megismertetni e gazdag és változatos életutat.

Az iskola minden évben Jedlik Hetet vagy Napokat rendez: szaktárgyi versenyekkel, vetélkedőkkel, játékokkal tisztelegnek a diákok a tudós tanár előtt. E hét egyik emlékezetes színfoltja az I. osztályosok csapatainak vetélkedője Jedlik Ányos életéről és munkásságáról. Horváth Árpád: A megkésett világhír c. könyve a felkészülés alapja. Mozgalmassá és élővé teszi a versenyt, amikor egy-egy epizódot jelenítenek meg Jedlik Ányos életéből vagy feladatként készített Jedlik-találmányt, modellt mutatnak be, tudományos alapossággal magyarázva annak fizikai elveit és működését.

Jedlik Ányos alakja nemcsak I. osztályban elevenedik meg. Ballagáskor a diákok elköszönnek a Jedlik-szobortól is.

Jedlik Ányos neve érték kifejezője is iskolánkban. A tantestület 7 éve Jedlik- érmet alapított, melyet az iskola tantestülete és diákönkormányzata a 4, illetve 5 év alatt legeredményesebb tanulónak (helytállás a tanulásban, az iskola nevét öregbítő versenyeken, közösségi munkában) ítél oda. A plakett szintén Várady tanár úr alkotása. Ennek másolatát készíttettük el az 1994/95. tanév végére Horváth György keramikussal a névadó halála évfordulójára emlékezve - s minden diák ezt kapta a ballagáskor útravalónak.

"Az igazak örökké élnek" hirdeti Jedlik Ányos síremlékének felirata.

Ezért őrizzük, ápoljuk Jedlik Ányos emlékét, ezért szorgalmazzuk munkásságának megismerését, ezért állítjuk példának tanítványaink és tanáraink elé. Vele együtt valljuk: "a közboldogság legbiztosabb alapja ... az ifjú nemzedék tanítása és növeltetése."

Baksa Péter